Współpraca między Kondratowiczem a Jantar przebiegała bez problemów, choć zdarzało się, że oboje mieli odmienne zdanie. – Ania była bardzo wybredna, więc czasem chciała coś w moich tekstach zmienić. Najczęściej kończyło się tym, że to ja przyznawałem jej rację, choć parę razy to Ania ustąpiła wobec moich argumentów. Lipko zapamiętał Jantar jako osobę niezwykle pogodną. – Nie miałem niestety szans lepiej jej poznać prywatnie, ale od razu zauważyłem, że nie przypomina innych ówczesnych gwiazd. Niezwykle sympatyczna, zawsze uśmiechnięta, natomiast zawodowo profesjonalistka najwyższej klasy.

Ania Wyszkoni o nowych aranżacjach piosenek Maanam. Opowiedziała o spotkaniu z mężem Kory

  1. W 1975 otrzymała drugą nagrodę za utwór „Staruszek świat” na 15.
  2. Na dodatek szybko zrozumiała, że strój jest bardzo ważnym elementem występów scenicznych, więc przywoziła sobie wspaniałe kreacje z Zachodniego Berlina – zdradza Szabłowska.
  3. Kariera dwudziestodziewięcioletniej Anny Jantar, jednej z największych polskich gwiazd lat 70., została nagle przerwana 14 marca 1980 r.
  4. Nie zachowywała się jednak jak wielka gwiazda.
  5. Za część tekstów na wspomnianym albumie “Anna Jantar” odpowiadał Bogdan Olewicz, dziennikarz, a później autor słów większości piosenek grupy Perfect.
  6. Jantar zginęła 14 marca 1980 roku w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie w katastrofie samolotu lecącego z Nowego Jorku do Warszawy, przy podejściu do lądowania.

Lot przebiegał bez zakłóceń, choć samolot wystartował z opóźnieniem z Nowego Jorku, ze względu na fatalne warunki pogodowe. 27 grudnia 1979 wyleciała w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych[48][49]. W styczniu i lutym 1980 grała koncerty w klubach polonijnych w Chicago i New Jersey wraz z zespołem Perfect i Tragap[50][51]. 12 marca wystąpiła w klubie „Zodiac” w New Jersey, gdzie zagrała swój ostatni koncert przed śmiercią[52]. Jej dziadek od strony matki, Czesław Surmacewicz herbu Leliwa, pochodził z rodziny szlacheckiej, w późniejszym czasie był burmistrzem Zdun[15].

Gdyby żyła, miałaby dziś 64 lata. Jak ją zapamiętali?

Ze wspomnień Hołdysa wyłania się także nieco inny obraz Anny Jantar, mogący być dla wielu jej fanów pewnym zaskoczeniem. – Ania była jajcarą nie z tej ziemi – mówi. Karierę wokalną rozpoczęła w 1972 roku, przyjmując pseudonim Anna Jantar. Błyskawicznie wspięła się na szczyt popularności, a jej talent zachwycał. Jej debiutem scenicznym był występ w Opolu, gdzie w 1973 roku wykonała utwór „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Ten krok był przepustką do sławy i początkiem fali zawodowych sukcesów.

Największe przeboje Anny Jantar. Wokalistka zginęła, mając zaledwie 30 lat

Po babci Zofii Czosnowskiej odziedziczyła głos, a po dziadku – ułanie kresowym – zamiłowanie do gry na fortepianie[11]. Babka od strony ojca, Anna Sawicka (Szmeterling), była narodowości węgierskiej[16] EUR/USD: Korekta nie została jeszcze zakończona i pracowała w Cyrku Braci Staniewskich (w 1944 wyprowadziła się do ówczesnej Czechosłowacji)[17]. Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych.

Anna Jantar chciała wszystko zmienić. Maria Szabłowska wspomina ostatnią, niezwykłą rozmowę z gwiazdą

Blisko disco i początków polskiego synth popu jest „Nic nie może wiecznie trwać”. Automat perkusyjny, jednostajny beat oraz wpleciony w całość kwartet smyczkowy porywa do tańca, choć sama warstwa liryczna skłania do zgoła odmiennych reakcji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ta kompozycja, która wyszła spod palców Romualda Lipko, nie przysporzyła Annie sympatii wśród koleżanek po fachu. Powód okazał się być szalenie oczywisty, przyziemny i (niestety) bardzo ludzki – zazdrość.

Trendy na golfcore i tenniscore, czyli 5 składników modnych stylizacji inspirowanych golfem i tenisem

Podczas jednego z wyjazdów, w Domu Pracy Twórczej w Ustroniu Morskim, Kondratowicz był świadkiem pewnego incydentu. Anna Jantar została pochowana na Cmentarzu Wawrzyszewskim. Na jej nagrobku widnieje nazwisko Anna Jantar Kukulska. Zapisz moje dane, adres e-mail i witrynę w przeglądarce aby wypełnić dane podczas pisania kolejnych komentarzy.

Natalia Kukulska wspomina zmarłą mamę

Na jednym z festiwali czy konkursów piosenki spotkała się z Jarosławem Kukulskim, który był tam w jury. Od samego wystąpienia problemów do roztrzaskania się samolotu minęło zaledwie 26 sekund. Przyczyną katastrofy była awaria silnika samolotu i utrata możliwości sterowania.

Anna Jantar, a właściwie Anna Szmeterling-Kukulska, była polską piosenkarką i artystką. Urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu, a zmarła 14 marca 1980 roku w Warszawie. Lubiła poezję, zwłaszcza autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Bolesława Leśmiana[63]. Z sentymentem wspominała rodzinny Poznań[64]. Przyszłego męża Jarosława Kukulskiego poznała przy współpracy z zespołem Waganci[57]. Para wzięła ślub cywilny 15 sierpnia 1970 w poznańskim ratuszu, a 11 kwietnia 1971 ślub kościelny w kościele pw.

Samolot rozbił się kilometr od warszawskiego lotniska. W tych koszmarnym locie, poza Anną Jantar, życie straciło 86 osób… Anna Jantar zaangażowała się we współpracę z grupą Perfect.

Anna Jantar zginęła w katastrofie lotniczej 14 marca 1980 roku. Jak wspominają piosenkarkę po latach jej najbliżsi, znajomi i koledzy z estrady? Tu na zdjęciu Anna Jantar w towarzystwie Maryli Rodowicz.

Występowała też na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie dostała złotą płytę za album “Tyle słońca w całym mieście”. Czternastego marca 2022 roku minęło 42 lata od tragicznej śmierci Anny Jantar. Maria Szabłowska widziała się z nią tuż przed jej wylotem do Stanów Zjednoczonych. Zaraz po powrocie artystki do Polski miały obgadać poważne tematy… Anna Jantar pragnęła zerwać z wizerunkiem słodkiej piosenkarki na rzecz bardziej rockowego image'u. Czy chciała prosić Marię, która już wtedy była uznaną dziennikarką, o radę w tej kwestii? Po śmierci Anny Jantar lekarz medycyny sądowej przekazał matce artystki mały różaniec, który ściskała w dłoni podczas katastrofy.

W latach 1964–1968 uczęszczała do poznańskiego VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza i Średniej Szkoły Muzycznej, w klasie fortepianu i rytmiki[21]. Egzamin dojrzałości z powodu coraz liczniejszych występów muzycznych i związanych z tym zaniedbań w nauce zdała w liceum wieczorowym przy ulicy Strzeleckiej[22]. W 1969 zdawała egzamin wstępny na studia do PWST w Warszawie, lecz nie została przyjęta (pierwszeństwo miały osoby pochodzące z rodzin robotniczych i wiejskich)[23][24]. Panie często wymieniały się spostrzeżeniami, ceniły swoje zdanie.

To z nią wyleciała na kilkumiesięczne koncerty do Stanów Zjednoczonych, dla niej zakończone tragiczną katastrofą na Okęciu. Jedną z dwóch ostatnich piosenek, jakie nagrała, była “Spocząć”, kompozycja Zbigniewa Hołdysa, z którym wspólnie zaśpiewała też duet “Ktoś między nami”. – Bardzo mnie namawiała, bym coś dla niej skomponował i z nią zaśpiewał – wspomina w rozmowie z Onetem Hołyds.

W 1972 przeprowadziła się z mężem do Warszawy[60], gdzie zamieszkali przy ul. Reymonta[61] na Wawrzyszewie (dzielnica Bielany). Album łączy w sobie bowiem elementy muzyki disco, klasycznego popu, synth popu czy rock and rolla. Każdy może więc znaleźć tu coś dla siebie, choć z drugiej strony – nie wszyscy będą HSBC zamierza wdrożyć plan redukcji kosztów zachwyceni tym bogactwem. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, Facebooku i Instagramie.

Do jej największych przebojów zaliczamy Za każdy uśmiech, Baju-baj proszę pana (Jambalaya), Wielka dama tańczy sama czy Tylko mnie poproś do tańca. Tyle słońca w całym mieście, za którego sprzedaż dwa lata później otrzymała certyfikat złotej płyty[40]. Również w 1974 zdobyła nagrodę publiczności za utwór „Tyle słońca w całym mieście” na 12. W 1975 otrzymała drugą nagrodę za utwór „Staruszek świat” na 15. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, na którym odebrała również nagrodę publiczności i nagrodę „Głosu Wybrzeża”[41].

Ale niestety, nie zdążyłyśmy o tym wszystkim porozmawiać – wyjaśnia Szabłowska. Album ukazał się już po jej nieoczekiwanej śmierci w katastrofie lotniczej 14 marca 1980 r. Czy to strata powszechnie uwielbianej gwiazdy napędziła jego sprzedaż? Nie chciałam go naciągać na żadne wspomnienia, tylko powiedziałam, że tak mi strasznie szkoda, że Ania nie żyje, a przecież jeszcze tyle mogła zrobić i  została Natalia taka mała…

Do babskich pogaduszek najczęściej dochodziło za kulisami w czasie kolejnych festiwali, a między wierszami panie opowiadały sobie także, co je cieszy i trapi. Utwór „Do żony wróć”, do którego słowa napisał nie kto inny tylko Wojciech Mann, który ukrył się pod pseudonimem Ewa Kolon. Ciekawostką jest to, że Anna Jantar, tuż przed wylotem na tournée do USA, zarejestrowała do niego wokal na prawie pustej ścieżce dźwiękowej.

Za część tekstów na wspomnianym albumie “Anna Jantar” odpowiadał Bogdan Olewicz, dziennikarz, a później autor słów większości piosenek grupy Perfect. – W utworze pisanym dla kogoś podstawową sprawą jest wiarygodność – mówi. – Pewne słowa albo się śpiewającemu w ustach układają, albo nie. Ani zawsze się układały i zawsze brzmiały w jej interpretacjach prawdziwie. Tak ją zresztą wspominam, przede wszystkim jako osobę pracującą, niezwykle szybko i sprawnie.

Anna Jantar dzwoniła do swojej mamy i zapewniała, że niebawem się zobaczą. Chwilę udało jej się też porozmawiać z jej ukochaną 4-letnią córeczką, Natalią Kukulską. Piosenkarka zginęła w katastrofie samolotu Ił-62 lecącego z Nowego Jorku do Warszawy. W chwili śmierci miała zaledwie 30 lat i osierociła czteroletnią córeczkę. Wielokrotnie była nagradzana za swoje piosenki na wielu festiwalach i konkursach w Polsce i na świecie. W 1973 roku wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu ze swoim pierwszym solowym przebojem “Najtrudniejszy pierwszy krok”.